UNIEMYŚL

Uniemyśl (przed 1945 niem. Berthelsdorf)

                    Kościół pw. św. Mateusza

Na zdjęciach ruiny barokowego kościoła pw. św. Mateusza spalonego w 1972 r. (obiekt grozi zawaleniem)
 Wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka, nad potokiem Szkło, na granicy Gór Kruczych i Zaworów.
Wieś lokowana w 1367 r. Znajdują się tu ruiny kościoła z XVIII w. (spłonął w 1973 r.) oraz drewniano-murowany, przysłupowy budynek dawnej karczmy z końca XVIII w. Niszczejącą karczmę kupił w 2008 r. Klub Przyrodników, planujący zorganizowanie tutaj stacji terenowej, prowadzącej działania z zakresu ochrony przyrody na obszarze Sudetów i Dolnego Śląska oraz edukacji przyrodniczej skierowanej zwłaszcza do dzieci i młodzieży. W przyszłości powstanie tutaj biuro, biblioteka przyrodnicza oraz ekspozycja muzealna, będą prowadzone warsztaty, konferencje i różnorodne wydarzenia. Podobnie jak wiele innych domów przysłupowych w regionie, budynek przez wiele lat popadał w ruinę i obecnie wymaga generalnego remontu oraz przystosowania do pełnienia nowych funkcji. W pierwszej kolejności, pod okiem konserwatora zabytków z Jeleniej Góry, karczma została zabezpieczona przed dalszą dewastacją, a obecnie trwają prace nad pozyskaniem funduszy i opracowaniem dokumentacji niezbędnej do realizacji dalszych prac.

                         karczma sądowa
bydynek karczmy sądowej z XVIII w. który w 2008 r. kupił Klub Przyrodników, planujący zorganizowanie tutaj stacji terenowej.
Do Uniemyśla coraz częściej zaglądają również sympatycy Klubu Przyrodników z innych części kraju i Europy, co przyczynia się do promocji Uniemyśla oraz sąsiednich miejscowości.
W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego.

                            były dworzec pkp ...


Wioska, do której docierają pojedynczy wędrowcy. Położona ślicznie pomiędzy Górami Kruczymi a Zaworami, na południe od Chełmska. Uniemyśl powoli pustoszeje i jedyną jego przyszłością są chyba mieszczuchy, kupujący tutaj chaty.
Najcenniejszym zabytkiem jest trochę zaniedbana dawna karczma sądowa z XVIII w., która służyła niegdysiejszym turystom przekraczającym w pobliżu granicę, by zobaczyć nieodległe Skalne Miasto w czeskich Górach Stołowych (jeszcze w latach 60. docierała tu kolej).
Somnambuliczny klimat nadaje wsi ruina barokowego kościoła, który spalił się w 1972 r., oraz zarośnięty cmentarz z resztkami niemieckich grobów. Na południe od Uniemyśla na wzgórzach Zaworów sterczą pojedyncze, malownicze skałki porfirowe i piaskowcowe. Przez Uniemyśl przechodzi niebieski szlak z Chełmska do Okrzeszyna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz